logotyp

Dôvody, prečo nikdy nepoužívať špáradlo do zubovbodka

Poškodenie opravených zubov

Ak ste majiteľom zubných náhrad alebo máte chrup vyslovene opravovaný, nemali by ste okolo neho zahrávať sa so špáradlom. Veľmi ľahko môžete poškodiť výplne či fazety, ktorými vám opravili zuby. Pravidelné používanie špáradla vraj môže postupne viesť k uvoľňovaniu, zlomeniu až vypadnutiu týchto výplňových materiálov.

Poškodenie skloviny

Zubári dvíhajú varovný prst aj pred žutím špáradla. Zväčša to nie je jednorázová záležitosť, ale zlozvyk, ktorý sa často opakuje a na zuboch si to vyberá svoju daň. Rovnako ako škrípanie zubami dokáže hryzenie drievka spôsobiť opotrebenie skloviny a zbytočne spôsobovať citlivosť zubov.

Rana v ústach

Ostrý koniec špáradla dokáže nielen odstrániť kúsky medzi zubami, ale aj prepichnúť ďasno alebo porezať ústa. Týmto spôsobom celkom nečakane dôjde k otvorenej rane v ústach a práve tu je telo veľmi náchylné na baktérie spôsobujúce infekciu. A čo je najhoršie, spomínané baktérie môžu pokojne čakať na hrote spomínaného špáradla – závisí od toho, ako bolo skladované. Ak teda vyťahovať zvyšky spomedzi zubov, odporúčaním profíkov je niť alebo medzizubná kefka.

Mohlo by vás taktiež zaujímať
akcia
Union zdravotná poisťovňa Dôvera zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa
akcia Union zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa Dôvera zdravotná poisťovňa
Klinika Vranov nad Topľou

Ondavská 888/13
093 01 Vranov nad Topľou

0905 069 305

Klinika Prešov

Solivarská 1403/19
080 05 Prešov-Solivar

0910 693 201

Klinika Bystré

Prešovská 282/1
094 34 Bystré

0905 069 321

Spravovať súhlas