logotyp

Endodoncia ošetrenia kanálikovbodka

Ošetrenie zubných kanálikov – endodoncia

Účelom endodoncie je eliminovať bolesť, citlivosť alebo nepohodlie, a zároveň udržať zub v ústach pacienta. Často je to jediná možnosť záchrany zuba pred vytiahnutím. Najčastejšie je nutné k nej pristúpiť  v prípade dlhodobo neošetrených hlbokých zubných kazov, ktoré preniknú nielen sklovinou a dentínom, ale dostanú sa práve až k miestu cievneho zásobenia zuba – zubnej dreni. Tá obsahuje okrem iného aj nervy. Zub potom začne bolieť a je preto nutné pristúpiť k odstráneniu zubnej drene.

Kompletné endodontické ošetrenie by malo štandardne prebiehať v jednej, maximálne v dvoch návštevách, kedy sa pri prvej návšteve kanáliky spriechodnia, vydezinfikujú a aplikuje sa vložka s vápnikom. Pri ďalšej návšteve by sa mali kanáliky definitívne uzavrieť, aby nedošlo k ďalšej kontaminácii baktériami z ústnej dutiny. Obe návštevy by sa mali uskutočniť v horizonte dvoch až štyroch týždňov. Ak vám zubný lekár nechá po prvej návšteve zub otvorený, je to z dôvodu, že zo zuba najskôr vyteká hnis. Takto otvorený by mal zub zostať maximálne jeden deň. Následne sa musí kanáliky vypláchnuť dezinfekčným prostriedkom na to určeným a zub uzavrieť – buď s dezinfekčnou vložkou, alebo po definitívnom zaplnení kanálikov.

Bežnou komplikáciou po čistení kanálikov je zvýšená citlivosť zuba, ktorá by mala do týždňa odznieť.

Endodoncia je jeden z najnáročnejších zákrokov v stomatológii, ktorý vyžaduje veľa času, skúseností i drahého vybavenia. Preto sa pripravte na vyššiu cenu tohto ošetrenia. Ideálnym riešením je predchádzať vzniku zubného kazu, alebo aspoň už vzniknutý zubný kaz včas ošetriť odvŕtaním a vyplnením.

Mohlo by vás taktiež zaujímať
akcia
Union zdravotná poisťovňa Dôvera zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa
akcia Union zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa Dôvera zdravotná poisťovňa
Klinika Vranov nad Topľou

Ondavská 888/13
093 01 Vranov nad Topľou

0905 069 305

Klinika Prešov

Solivarská 1403/19
080 05 Prešov-Solivar

0910 693 201

Klinika Bystré

Prešovská 282/1
094 34 Bystré

0905 069 321

Spravovať súhlas