Ošetrenie zubných kanálikov – endodoncia
Účelom endodoncie je eliminovať bolesť, citlivosť alebo nepohodlie, a zároveň udržať zub v ústach pacienta. Často je to jediná možnosť záchrany zuba pred vytiahnutím. Najčastejšie je nutné k nej pristúpiť v prípade dlhodobo neošetrených hlbokých zubných kazov, ktoré preniknú nielen sklovinou a dentínom, ale dostanú sa práve až k miestu cievneho zásobenia zuba – zubnej dreni. Tá obsahuje okrem iného aj nervy. Zub potom začne bolieť a je preto nutné pristúpiť k odstráneniu zubnej drene.
Kompletné endodontické ošetrenie by malo štandardne prebiehať v jednej, maximálne v dvoch návštevách, kedy sa pri prvej návšteve kanáliky spriechodnia, vydezinfikujú a aplikuje sa vložka s vápnikom. Pri ďalšej návšteve by sa mali kanáliky definitívne uzavrieť, aby nedošlo k ďalšej kontaminácii baktériami z ústnej dutiny. Obe návštevy by sa mali uskutočniť v horizonte dvoch až štyroch týždňov. Ak vám zubný lekár nechá po prvej návšteve zub otvorený, je to z dôvodu, že zo zuba najskôr vyteká hnis. Takto otvorený by mal zub zostať maximálne jeden deň. Následne sa musí kanáliky vypláchnuť dezinfekčným prostriedkom na to určeným a zub uzavrieť – buď s dezinfekčnou vložkou, alebo po definitívnom zaplnení kanálikov.
Bežnou komplikáciou po čistení kanálikov je zvýšená citlivosť zuba, ktorá by mala do týždňa odznieť.
Endodoncia je jeden z najnáročnejších zákrokov v stomatológii, ktorý vyžaduje veľa času, skúseností i drahého vybavenia. Preto sa pripravte na vyššiu cenu tohto ošetrenia. Ideálnym riešením je predchádzať vzniku zubného kazu, alebo aspoň už vzniknutý zubný kaz včas ošetriť odvŕtaním a vyplnením.