logotyp

Ortopédiabodka

INLAY – rekonštruuje vnútornú časť zuba. Je zacementovaný v strede zuba a nemá žiadne dotykové body pri uhryznutí zubami protiľahlej čeľuste. INLAY je nenápadný, farebne a tvarovo splýva s prirodzeným zubom a pôsobí úplne prirodzene. Nahrádza len kavitu klinickej korunky zuba.

Typy INLAY

 • 1) kompozitné
 • 2) keramické

ONLAY – ONLAY je keramická protetická náhrada, teda výplň, ktorá sa nasadzuje na zub. Môže byť umiestnený bez predchádzajúcej devitalizácie zuba. Je oveľa väčší ako INLAY a pokrýva väčšiu plochu. Vypĺňa poškodenie zuba tam, kde je potrebné upgradovať hrbolčeky zubov. ONLAY prichádza počas zhryzu do kontaktu s opačným zubom. nahrádza celú oklúznu plochu zuba –kavitu, hrbčeky alebo aspoň časť hrbčekov.

OVERLAY – OVERLAY je keramická výplň, ktorá pokrýva najväčšiu plochu zuba v porovnaní s INLAY a ONLAY. Pokrýva vnútornú a vonkajšiu časť korunky zuba. A ten, podobne ako ONLAY, prichádza pri uhryznutí do kontaktu s opačným zubom.

INDIKÁCIE

 • endodonticky ošetrený zub s veľkou stratou TZT
 • devitálny zub
 • rekonštrukcia žuvacej plochy distálnych zubov
 • rekonštrukcia oklúzie, výšky zhryzu
 • abradované zuby

INLAY ONLAY OVERLAY – postup Prvým a základným krokom je odstránenie kazu, nasleduje preparácia chrupu a zhotovenie 3D odtlačku. Odtlačok sa odošle do zubného laboratória, kde sa vďaka prístroju CAD-CAM rýchlo vyrobí keramická výplň podľa nastavených parametrov. Trvalá cementácia je posledným krokom v kancelárii. Je dôležité poznamenať, že ide o minimálne invazívne postupy.


Systém CAD-CAM
Je systém na výrobu zubnej náhrady pomocou PC.

 1. nasnímanie 3D obrazu v ústach intraorálnou kamerou,
 2. špeciálny softvér premení tento snímok na 3D model v PC,
 3. návrh rekonštrukcie,
 4. vyfrézovanie hotovej konštrukcie s keramického bločku, ktorý je vo farbe zuba. Následné nacementovanie.

Z hladiska estetickeho ale aj funkcnosti ak zuby nesplnaju ich funkciu je tu moznost vytvorit si korunku, ktorá prirodzene nahradí vaše zuby.

Počas čakania na vaše nove zuby je možnosť zrealizovania dočasných koruniek do jedneho dna. Materiály, z ktorech zhotovujeme zubné korunky je zirkón a e-max, pričom naše korunky sú bez obsahu kovu – to prináša množstvo výhod spočívajúcich v lepšej kvalite, estetike, trvácnosti a hlavne pevnosti.

ZIRKONOVE KORUNKY Zirkónium je prirodzene sa vyskytujúci kryštál známy svojou húževnatosťou. Kryštál je taký odolný, že sa dokonca považuje za nezničiteľný. Akokoľvek je zirkónium odolné, je tiež biokompatibilné, čo znamená, že vydrží v ľudskom tele.

Lítium disilikátové korunky E.max sú vyrobené z keramiky. Ide o jeden z najlepších materiálov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii na výrobu zubných koruniek. Lithium disilikát je známy svojou odolnosťou a húževnatosťou. Materiál je tiež príjemne priesvitný, vďaka čomu je zatienenie korunky tak, aby vyzerala ako prirodzené zuby, oveľa jednoduchšie.Korunky E-max sú v porovnaní so zirkónovými korunkami priesvitnejšie. Keramický materiál prepúšťa viac svetla. To je hlavná výhoda pre vytváranie zubov, ktoré vyzerajú čo najprirodzenejšie. Materiál je ideálny pre predné zuby, ktoré sú prirodzene tenké a menej krycie.Zirkónové korunky.

E-max a Zirkonove zubné korunky svojou transparentnosťou a štruktúrou pripomínajú naše prirodzené zuby. Mnohokrat su na nerozoznanie od prirodzených zubov a preto sú najpopulárnejšou voľbou medzi korunkami. Výber odtieňov koruniek je možný od žiarivo bielych až po prirodzené farby. Počas celej procedúry máte aplikovanú anestézu , t.j. okrem pocitu tlaku nevnímate iné bolestivé pocity. Starostlivosť o celokeramickú korunku sa ničím nelíši od starostlivosti o vlastné zuby. Vhodná je stieravá technika čistenia zubov a použitie dentálnej nite, príp. medzizubných kefiek na vyčistenie medzizubných priestorov.

V porovnaní s lítiumdisilikátom E-max je zirkónium viac nepriehľadné. .E-max aj zirkónové korunky sa dajú použiť na opravu zlomených alebo inak poškodených zubov, silne pokazených zubov, chýbajúcich zubov, sfarbených zubov alebo krivých zubov. Oba materiály môžu efektívne nahradiť staré korunky E-max je priesvitnejší ako zirkónium, a to je jediný viditeľný rozdiel medzi týmito dvoma materiálmi.


Kompozit je definitívny výplňový materiál používaný v stomatológii. Vyrába sa v mnohých odtieňoch bielej farby. Rozdeľujú sa na chemicky (duálne) tuhnúce a svetlom tuhnúce (fotokompozitá).Všeobecne každý kompozitný materiál môžeme charakterizovať podľa týchto hlavných kritérií:

 • typu plniva
 • veľkosti čiastočiek plniva
 • množstva anorganického plniva

Podľa týchto kritérií môžeme hodnotiť kvalitu. Zvyšok váhového objemu tvorí živica.

Od množstva živice závisí – flexibilita – tepelná roztiažnosť- absorbčné vlastnosti.

Mohlo by vás taktiež zaujímať
akcia
Union zdravotná poisťovňa Dôvera zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa
akcia Union zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa Dôvera zdravotná poisťovňa
Klinika Vranov nad Topľou

Ondavská 888/13
093 01 Vranov nad Topľou

0905 069 305

Klinika Prešov

Solivarská 1403/19
080 05 Prešov-Solivar

0910 693 201

Klinika Bystré

Prešovská 282/1
094 34 Bystré

0905 069 321

Spravovať súhlas